Odstranění nalepeného podlahového PVC

Podlahy ve většině novějších bytů (70. léta a výš) jsou pokryté PVC nalepeným na podkladní betonovou vrstvu – ne tedy přímo na stropní panel bytu o patro níže. V mém připadě měla tato vrstva cca 5cm výšku a byly v ní zality veškeré rozvody elektřiny.

Podlahové PVC se skládá ze dvou vrstev; svrchní pochozí a spodní tepelně a zvukově izolační. Izolační vrstva se bohužel velice často při odstraňování odtrhává a kusy zůstávají přilepené na podkladu. Použité lepidlo se odstraňuje také velice špatně, i po třiceti letech pevně drží.

Vyzkoušeli jsme různé metody, nejdřív, co nefunguje:

  • elektrická škrabka Festool TPE-RS 100 – nemá dostatečnou sílu a kvalitu nože a po pár metrech navíc praskla spodní deska. Většinou jen trhá PVC, izolační vrstva zůstává přilepena k podkladu
  • manuální škrabka – bez šance
  • trhání – nařízneme tenký pásek, škrabkou odloupneme na kraji a trháme – vyžaduje to poměrne dost síly a špatně se drží za konec

Finální funkční postup je kombinací poslední metody a bourací techniky:

  1. nařezat ostrým nožem PVC na pásky, maximálně 50cm šířky
  2. bouracím kladivem s plochým sekáčem “na dlažbu” podebrat PVC na délku sekáče
  3. páčením směrem nahoru odtrhnout až ke konci sekáče
  4. postup opakujeme po cele délce pásku

Nic ovšem nezabrání občasnému roztržení PVC a výsledným ostrůvkům s chomáči přilepené spodní, izolační, vrstvy. Jakákoliv snaha jednoduše odstranit tyto zbytky je marná – opalovat to nejde, oškrábat to ručně je práce na měsíc, jediné schůdné řešení je velká sanační bruska s diamantovým kotoučem, která nejen odstraní tyto zbytky ale zároveň i srovná případné nerovnosti (a že jich je požehnaně).

Bruska se dá buď půjčit (cca 600/den), nebo je možné nechat srovnání povrchu na firmě, která bude pokládat podlahu.

Je třeba si uvědomit, že zvukově izolační vlastnosti původního PVC nebyly vůbec špatné a plovoucí podlaha s izolací typu Mirelon má vlastností výrazně horší. Pokud něco takového položíte, je dost možné, že si budou sousedi o patro níž stěžovat – a budou v právu, viz stavební zákon. Ideální náhradou je podlaha celoplošně lepená na flexibilní lepidlo – nebo plovoucí ovšem s masivní izolační vrstvou pod ní.

Obecně bych chtěl varovat před plovoucí podlahou, jakkoliv to vypadá relativně slušně, vlastnosti jsou tristní. Velká, celistvá, plocha funguje jako obří rezonanční deska a i uvnitř bytu se chození nepříjemně rozléhá. A úplné peklo nastává když máte třeba psa…


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/www/awe/blog/wordpress/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ERROR: si-captcha.php plugin says GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them why GD image support is not enabled for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin says imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them why imagepng function is not enabled for PHP.